Endüstriyel Tarım

tarafından
95456
Endüstriyel Tarım

Organik tarım ise kimyasal ilaç ve gübre kullanılmadan yapılan tarım sistemidir. Endüstriyel tarım toprak, su, tarım ürünlerinin yarattığı kirlenme ile hem dünyada hem de ülkemizde büyük tehdit oluşturmaktadır.

Tarım alanlarında gittikçe artan endüstri ilk etapta tarımı daha kolay hale getirirken daha sonra insan sağlığı için tehdit oluşturmaya başladı. Ülkemizde 2003 tarihinden itibaren yoğunluk kazanan bu tarım ile ürünler daha hızlı olgunlaşarak soframıza ulaşmaktadır. Tarımda makine kullanımının yaygınlaşmasıyla şirketlerin kimyasal gübre, tarım ilaçları, şirket tohumları hep bir ürün üzerine yoğunlaşması ve çeşitlilikte ilerleme kaydedilmemesiyle geniş bir yayılma alanı buldu. Son yıllarda genetiği değiştirilmiş ürün olarak gündeme gelen bu ürünler organik tarımın azalmasına etki etmenin yanı sıra birçok hastalığa da yol açmaktadır. Seralar da yetiştirilen bu sebze ve meyveler daha hızlı ve çabuk olgunlaşarak satışa sunulmaktadır.

Birçok olumsuz etkisinin yanında olumlu sonuçları da olan endüstriyel tarımın en önemli etkisi tarımda insan gücünün yerini makine gücünün alması. Eskiden hayvanlarla sürülen tarlanın hayvan yoksa insan gücüyle yapılan işlerin bu sayede kolaylaması, bunun yanı sıra tarlalarına bağ ve bahçelerine su olmadığı için üretim yapamayan insanlar bu sayede daha kolay ve daha verimli tarım yaparak üretimin bir parçası haline gelmektedirler. Bu olumlu yanlarına rağmen endüstriyel tarımı dikkatli kullanmak gereklidir.