Endüstriyel Yöntemler İle Tarımsal İyileştirme

tarafından
10416
Endüstriyel Yöntemler İle Tarımsal İyileştirme

Endüstrinin gelişmesi ile beraber tarım da gelişmiştir. Son yüz yılda yanlış tarım yapımı sularımızı tehlike altına soktu. %30 oranında düşüş yaşayan yer altı suları tarım ile uğraşanları da tehlikeye soktu. Tarımın da genişlemesiyle elde olan teknolojik aletler yetersiz kaldı. Ama endüstri, tarıma katkı sağlayarak gelişmesine yardımcı olmaya çalışıyor. Birçok yenilik ile tarıma yardımcı oluyor. Verimli sulama sistemleri, toprak yaratma projeleri, gerekli gübreleme atılımları gibi projeler ile tarıma destek veriyor. Gelişmiş toplumlarda tarım endüstrisi büyük talep görüyor.

Değişen dünya iklimiyle toprak da değişiyor. Daha yararlı gübreleme, ilaçlama olmadan altından kalkamayan ürün, destek arıyor. İklimlerin dengesizliği bitkilerin düzenli ve verimli bir şekilde ilaçlanması ayriyeten doğru bir şekilde gübrelenmesi gerekiyor. Endüstriyel çalışmaların sürdüğü ve her gün gelişmekte olduğu bu zamanlarda bitkiyi korumak en önemli unsur sayılıyor. Devlet destekli ilaç firmaları toprağın yapısını değiştirmeyecek şekilde ve ürünün genetiği ile oynanmayacak şekilde ilaçlar yetiştiriliyor. Bu ilaçlar bitkinin doğal yapısını korurken, dış etmenlerden de koruyor.

Çiftçilerin bir ürünü ekip biçerken en önemli gördüğü şey, bitki ekildiği zaman çıkmasıdır. Çünkü bir bitki çıktığı zaman onu korumak daha kolay olduğunu söylerler. Bu yüzden doğru tohumlar daha fazla üretim kapasitesi verir. Birçok firma toprağın yapısına göre farklılık gösteren tohumlar geliştiriyorlar. Alınan ham tohumu teknoloji ile bütünleştirerek daha dayanıklı ve uzun ömürlü tohumlar yapıyorlar.