Geçmişteki Fütüristler

tarafından
1181
Geçmişteki Fütüristler

Günümüzde geleceğe yönelik yapılan tahminlere fütürizm denilmektedir. Kelime anlamı olarak “Fütürizm” İngilizce future yani gelecek kelimesinden türetilmiştir. Geleceğin tahmin edilmesi bir anlamda tasarlanmasına da atıf yapan teknolojik ve felsefi bir yaklaşımdır. Acaba geçmişteki fütüristler günümüzle ilgili te tür tahminlerde bulunmuştu? Geçmişte kendini fütürist olarak gören var mıydı? Asıl ilgi çekici bu olsa gerek.

Fütüristler Derneği üyeleri kurumsal web sayfalarında amaçlarını şu şekilde (https://futurizm.org/) ortaya koymuştur: “Geniş kitlelerle gelecekçiliğin (fütürizm) kurum ve toplumlara ilişkin; olası, olanaklı ve tercih edilen gelecek senaryolarını ve bunları gerçekleştirmek için atılması gereken adımları inceleyen ilkeli ve bütünsel çalışmalar zinciri olduğunu anlatabilmektir.”

Fütüristler Derneğinin Onursal Başkanı Prof. Dr. Alphan Manas Twitter hesabında (https://twitter.com/alphanmanas) 1953 yılında geleceğe ilişkin bir tahmini paylaşmış, oldukça ilgi çekici.

Bu gazete haberinin türkçesi şu şekilde çevrilebilir:
Gelecekte Telefondan Kaçış Olmayacak
Telefonun geleceği?
San Francisco’da Pacific Telephone & Telegraph Co.’nun başkanı, Mark R. Sullivan Perşembe gecesi şöyle dedi:
“Gelecekteki telefonun alacağı biçim elbette sadece spekülasyon. İşte benim kehanetim:
Telefonun son geliştirilmiş hali bireysel olarak, belkide günümüzdeki saat gibi, taşınabilir bir cihaz olabilecektir. Muhtemelen numara çevirme veya eşdeğeri gerektirmeyecek ve kullanıcıların isterlerse birbirlerini görebileceklerini ya da isterlerse birbirleriyle konuşabileceklerini düşünüyorum.
Kim bilir belkide bir dilden diğerine çeviri bile yapılabilir?”

Geçmişte yaşayan bir diğer fütürist ise Alphan Manas’ın babası, rahmetli Prof. Dr. Oğuz Manas, kendisinin Türkiye’nin internet ile tanışmasında büyük gayretleri bulunmaktadır. Prof. Dr. Oğuz Manas, EARN (Avrupa Akademik Araştırma Ağı) bağlantısıyla Türkiye’de ilk İnternet faaliyetinin gerçekleştirilmesi gibi projelerde görev aldı. Benimde Ege Üniversitesi’nde öğrenci olduğum dönemlerde, Oğuz Manas bilgisayar bilimleri mühendisliği bölümü başkanlığı görevini yürütmekteydi. Aşağıdaki resim ise Prof. Dr. Oğuz Manas’ın günümüze ilişkin bir kehanetinin yer aldığı gazete küpürü. Oldukça önemli bir öngörü diye düşünüyorum.