Kötü Pazarlama E-Postası Nasıl Yazılır?

tarafından
2979
Kötü Pazarlama E-Postası Nasıl Yazılır?

E-posta ile pazarlama, sahip olabileceğiniz en güçlü araçlardan biridir. Yeni bir ürün veya hizmet başlattığınızda, müşterilerinizle kişisel bir bağlantı kurmanıza ve onları bir satış kanalına yönlendirmenize olanak tanır. Ancak, e-postaların önemli bir bölümü spamdır yani toplu (yığın) mesajdır. Pazarlama e-postanızın da spam klasöründe yer alma olasılığı çok yüksektir, potansiyel müşteriniz bakmadan silebilir. Pazarlama amaçlı hazırladığınız E-postanızın spamda yer almasını istemiyorsanız, içeriğinizin ilgi çekici, alakalı ve özgün olması için zaman ayırmalısınız. Maalesef, e-postanızın spam klasörüne düşmesine veya abonelerinizin onu açmadan silmelerine neden olabilecek bir çok hata vardır. Bu hataları önlemek için, öncelikle bu hataları bilmeniz gerekir.

Bu yazıda, kötü bir pazarlama e-postası yazılmasına neden olan noktalar açıklanacaktır. Böylece, hiç kimsenin okumadığı e-postaların yazılmasını önleyebilirsiniz.

Alakasız veya genel konu satırı yazmak

Konu satırınız, alıcıya e-postanızda neler bekleyebileceklerini bildirmelidir. Konu satırının müşterilerinizi e-postanızı açmaları ve okumaları için teşvik etmesi gerekir.  Konu satırınız içerik ile ilgili değilse, potansiyel müşterileriniz e-postanızı okumaya zahmet etmeyecektir. Müşterinize gönderdiğiniz e-postanın diğer binlerce e-postanın önüne geçeceğinden emin olmak için markanızın sesini kullanmalısınız.

Müşterilerinizin söz konusu e-postaya cevap vermelerini engellemek

 No Reply vb cevap verme adresinden pazarlama e-postası göndermek, geri bildirim almamanızı ve satışlarınızı kaybetmenize neden olur. Bu durumda tek yönlü mesajlaşma gerçekleştirirsiniz. E-postalarınızın daha anlamlı bir ilişki kurmanın ve onları gerçek müşterilere dönüştürmenin ilk adımı olmasını istiyorsanız, ilk adınızı içeren bir e-posta adresi kullanın.

Aynı e-postayı listenizdeki herkese göndermek

Yeni çıkan harika bir ürününüz var mı? Harika! Tüm e-posta listenizi bu konuda bilgilendirdiğinizden emin olun çünkü bu, daha fazla satış elde etmenin kesin yoludur, değil mi? Sakın yapmayın. E-posta aboneleriniz, hayatlarında veya işlerinde farklı aşamalarda olan kişilerdir. Bu nedenle, hepsi size sunmak zorunda olduğunuz aynı ürünle ilgilenmeyecektir. Aboneleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek ve listenizin farklı gruplarını veya segmentlerini oluşturmak için bazı araçları kullanmalısınız.

Biçimlendirme ve yazım denetiminin kullanılması

E-postanızın çöp kutusuna gönderilmesini istemiyorsanız, tüm bilgileri uzun bir paragrafta yoğunlaştırmayınız. Bir kaç dilbilgisi ve yazım hatası da eklediğinde e-postanızın spam klasörüne düşmesi kaçınılmaz olur. Biçimlendirme, fazladan bir çaba gerektirmez paragraflarınızı kısa tutmak ve içeriği dikkat çekici hale getirmek için madde işaretlerinden yararlanmalısınız.

Satışın nasıl gerçekleştirileceğini açıklamaktan çekinmeyin

Çok fazla satış baskısı olacağını düşünerek harekete geçirici mesajlardan kaçınmak, yapabileceğiniz en büyük hatadır ve müşterilerinizin kafası karışabilir. Elbette, bu her cümlenin ardından satış baskısı yapın anlamına gelmez, ancak E-postanın amacının ne olduğunu açıklığa kavuşturmak için harekete geçirilecek yani satışın nasıl tamamlanabileceğini müşteriye açıklamak gerekir.