Organik Tarım Nedir?

tarafından
120
Organik Tarım Nedir?

Organik tarım kimyasal yollarla ve gübrelerle değil yeşil gübrelerle yapılmaktadır. Sağlılı beslenme yollarından en önemlisi Organik besinler tüketmektir. Organik tarımın faydaları saymakla bitmez. Avrupa kıtasında en çok organik tarım bölgesine sahip olan ülkeler İspanya, Fransa ve Hollanda’dır. Dünya ortalamasına bakıldığında ise en çok ekolojik gıda üretmekte olan ülkeler şu şekildedir; Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Çin.

Organik Tarım Nedir? 

Ülkemiz topraklarında organik tarım yöntemleri kullanılarak üretilmekte olan ürünlerin en başında adaçayı gelmektedir. Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesinde her sene ortalama 300 bin ton organik adaçayı üretilmektedir. Bunlarla beraber %100 doğal şekillerle yetiştirilen meyvelerin en başında incir, kayısı ve çilek gelmektedir. Ülkemizde ilk organik tarım yasası 1994 yılında yayımlanmıştır. En çok ekolojik tarım yapılmakta olan bölgeler ise Ege ve Akdeniz Bölgeleridir.

Organik Tarım

Organik Tarım

Organik Tarım Nasıl Ortaya Çıkmıştır? 

Organik tarımın meydana gelişinde birçok farklı etken etkili olmuştur. Kesinlikle çevre dostu olan bu yöntemle erozyonu engellemek mümkündür. Küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin neden olan kötü olayları önlemek için ekolojik tarıma hızlı bir şekilde geçilmiştir. Halk beslenme açısından bilinçlenmesi ve ekonominin bu yöndeki isteği de organik tarımın meydana gelmesinde etkili olan diğer bir etkendir.

 

Organik Tarım

Organik Tarım

Organik Tarım Nasıl Yapılır? 

Organik tarım kimyasal maddeler ve gübrelerle değil yeşil gübreler ile birlikte yapılmaktadır. Her bitki için farklı özel bir tohum kullanılır. Hormon takviyesi kesinlikle yapılmaz bu sebeple tüm meyve ve sebzeler planlandığı zamanda yetişir. Makine kullanımı en az seviyede tutulur ve elle hasat yapılmaktadır.. Organik tarım diğer tarım şekillerine oranla daha pahalıdır. Buna rağmen bu yöntemle üretilmiş olan ürünler daha fazla sağlıklı olduğu için son yıllarda daha çok tercih sebebidir. Organik tarım ürünleri alabileceğiniz bir çok güvenilir web sitesi bulunmasada son zamanlarda popüler ve güvenilir olan tarladayiz.com sitesinden güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Organik Tarım

Organik Tarım

Organik Besin Nedir?

Organik gıda aslında çok basit bir kavram. Bir besinin organik olarak kabul edilmesi için birkaç farklı zorunluluğu yerine getirmek gerekmektedir. Bu zorunluluklar, Üretim sırasında tarım ilacı kullanılmamasıdır. Üretim sırasında antibiyotik ve hormon türevleri kullanılmamasıdır, Hayvan üretimi sırasında yapay yemler kullanılmamasıdır, Genetiği değiştirilmemiş tohum veya hayvan kullanılmaması gibi örnekler sıralanabilir. Kahvaltıda organik ürünler ile yapacağınız beslenme sizi hem sağlıklı hemde gün boyu dinç tutacaktır. Organik  kahvaltılık ürünlerini bir çok organik pazar yerleri mevcut. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsan bol bol spor apmanı ve organik besinler ile başladığının gününe yine organik besinler ile devam etmeni önermekteyiz.

Organik tarım hakkında fikir ve düşünceleriniz varsa yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂