Yaka Rengine Göre Çalışanların Tanımlanması

tarafından
7980
Yaka Rengine Göre Çalışanların Tanımlanması

Çalışan bireylerin hangi iş kolunda çalıştıklarını tanımlamak veya gruplamak amacıyla yaka renkleri kullanılabilmektedir. Örneğin 20. yüzyılın başlarında ofis (büro) çalışanlarının beyaz yakalı gömlekleri tercih etmesi başka bir ifadeyle ofis çalışanları arasında beyaz yakalı gömleğin moda olması, ofis çalışanları grubunu tanımlamada “Beyaz Yakalı” ifadesinin kullanılmasına yol açmıştır. Daha sonra bu yaka rengine göre tanımlama diğer iş kollarında da kullanılmaya başlamıştır. Aşağıda renklerle tanımlanan farklı iş kollarının açıklamalarını bulabilirsiniz.

Beyaz Yakalı: Maaşlı çalışanları, genel anlamda ofis ortamında çalışanları tanımlamak amacıyla kullanılır.

Siyah Yakalı: Madencilik veya petrol endüstrisindeki çalışanlara atıfta bulunmak için veya bazı durumlarda kara borsa faaliyetlerinde bulunan kişilere atıfta bulunmak için kullanılır.

Mavi Yakalı: El emeğini kullanan ve saatlik ücret alan işçi sınıfının tanımlanmasında kullanılır.

Altın Yakalı: Doktor, avukat, bilim adamı gibi yüksek vasıflı ve bilgili kişileri tanımlar veya düşük ücretli de olsa ebeveyn desteği alan gençleri de tanımlamak için kullanılabilir.

Gri Yakalı: Emeklilik yaşını doldurduğu halde çalışmaya devam eden nisbeten yaşlı çalışanları tanımlar.

Yeşil Yakalı: Çevreyi korumaya yönelik vakıflarda veya güneş panelleri gibi alternatif enerji kaynaklarında çalışanları tanımlamada kullanılır.

Açık Yaka: Bir renk olmamakla beraber bu yaka tipi özellikle internet üzerinden evden çalışan (freelance) kişileri ifade eder.

Pembe Yakalı: Kütüphaneci, resepsiyonist gibi düşük ücretli işlerde çalışan çalışanları ifade kapsar.

Kırmızı (Scarlet) Yakalı: Pornografi endüstrisinde çalışan insanları ifade eder.

Turuncu Yakalı: Mahkumlar tarafından sık sık giyilen turuncu tulumlar nedeniyle cezaevi çalışanlarını tanımlamak için kullanılır.

Sanal (Virtual) Yakalı: Hem fiziksel hem de sanal olmak üzere tekrarlanan görevleri gerçekleştiren robotları tanımlar.